Piknik Hanami

Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym spotkaniu!

Chodźcie z nami na Hanami - jedyny taki plenerowy festiwal kultury japońskiej w Polsce!

Hanami 2022

8 maja 2022, niedziela, godz. 10:00
Park Agrykola, Warszawa

W dniu 8 maja 2022 roku, po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Fundacja Ikigai ma niewątpliwą przyjemność zaprosić Państwa na największy plenerowy festiwal japońskiej kultury w Polsce, Festiwal Hanami 2022, który odbędzie się u podnóża schodów do Zamku Ujazdowskiego w parku Agrykola w Warszawie.

Historia Festiwalu sięga 2010 roku kiedy Ewa Strebeyko, pomysłodawczyni Festiwalu po raz pierwszy zaprosiła pasjonatów kultury japońskiej zrzeszonych wokół Fundacji Sakura do wspólnego świętowania kwitnienia japońskich wiśni sakura w parku Pole Mokotowskie w Warszawie, pod sakurami posadzonymi w Alei Sakur / Parku Sakura przez Fundację Sakura.

Z roku na rok inicjatywa Hanami rozrastała się i już w 2012 roku mogliśmy mówić o "Festiwalu Hanami", w którym uczestniczyły setki gości oraz wielu wystawców, artystów i ekspertów japońskiej kultury. Na Hanami prezentowaliśmy stoiska rękodzielników, warsztaty gier japońskich, występy taneczne i muzyczne oraz pokazy japońskich sztuk walki. Nasza oferta kierowana była zawsze do szerokiej publiczności od znawców kultury tradycyjnej i sztuk japońskich po miłośników pop-kultury i M&A.

Byliśmy i jesteśmy pomiędzy Festiwalem, Piknikiem i Konwentem.

 

Od 2015 roku Festiwal Hanami organizowany był przez Szkołę Języków Orientalnych RakuGaku, prowadzoną przez Ewę Strebeyko. 

Od 2017 roku Hanami zmieniało kilkakrotnie lokalizację - byliśmy w klubie Iskra oraz w pubie Lolek na Polu Mokotowskim - ze względu na zakaz organizowania plenerowych festiwali w Alei Sakur.

W 2019 roku Hanami miało postać piknikowego pospolitego ruszenia, bez zorganizowanych stoisk i sceny.

W 2020 roku powołana do życia została Fundacja Ikigai, prowadzona przez Ewę Strebeyko i trzy znawczynie japońskiej kultury zaangażowane w Hanami - Rinę Papadopulu, Kingę Owczarską i Katarzynę Górską, niestety jednak Fundacja Ikigai nie miała szansy zorganizować wówczas Festiwalu, zablokowała nas pandemia koronawirusa.

W 2021 roku nadal z powodu pandemii zrobiliśmy Festiwal Hanami 2021 Online - w postaci serii pokazów, wykładów i warsztatów nagranych pod sakurami i prezentowanych na YouTube.

W 2022 roku wracamy z nową energią i zapowiadamy oficjalnie Festiwal Hanami 2022 w formie stacjonarnej w nowej lokalizacji, w Parku Agrykola przy warszawskich Łazienkach - ze sceną, stoiskami i pokazami. :)

Organizator Hanami 2022

Fundacja Ikigai

Organizator:
Fundacja Ikigai

Patroni Honorowi:
Ambasada Japonii w Polsce
Muzeum Azji i Pacyfiku
Studium Języków Obcych Politechniki Warszawskiej

Sponsorzy:
Szkoła Języków Orientalnych RakuGaku

Wystawcy i artyści:
ARS. Galeria - Ceramika
Atelier Margot
Fundacja Umemi
InuGami Kimono
Julia Bernard x Pedro Pedrito
Kenseikan
Kirin Kirie
Kokoro
Komikslandia
Kraków Chombo Club
Luka Ceramika
Masato Yokoe x Masaya Ouchi x Pedro Pedrito
Men'ya Musashi
Miyaka Biżu
Najro Craft
Nekodama Temari
Niigata Onigiri
ORION Biuro Turystyki
Plastiq
Polskie Stowarzyszenie GO
Polski Związek Shogi
Radomir Rakowski
Sakuramai Poland
Szkoła Samurajów Samurai Juku
WagashiPL
Wisteria Gardens
Yamabushi Adam Zalewski

Archiwalne spotkania

Zobacz relację z poprzednich edycji naszych spotkań